Przejdź do treści

Wymiana dysku HDD na SSD

Ostatnia aktualizacja 28 stycznia 2019

Dziś opiszę najszybszą metodę wymiany dysku oraz moją przygodę z tym zagadnieniem. Jak każdy wie przesiadka na dysk SSD to istne błogosławieństwo dla naszego komputerka. Ja wymieniałem leciwy i jakże cholernie wolny HDD Maxtor  6L300S0 na Crucial BX500 240GB

A tu nowy SSD 🙂

Oczywiście sanki w leciwym sprzęcie – Dell Optiplex 780 (intel C2D E8400 na pokładzie) – nie pozwalają na bezproblemowy montaż takiego dysku. Dlatego nie obyło się bez delikatnych przeróbek – wiertło 3mm + wkrętarka (otwory odmierzone i zaznaczone) 

Od spodu przykręcony dysk wygląda tak:

I jeszcze rzucik od strony złączy:

Pierwszy błąd jaki zrobiłem przy przenoszeniu zawartości HDD do SSD to użycie EaseUS Partition Master. Jednak w pierwszym rzucie musiałem sobie poradzić z wielkością dysku – stary miał 300GB nowy 240 (z etykiety). Na starym były dwie partycje – w tym jedna (F:/ – 100GB) na której zajęte było 500MB. Usunąłem ją, a pliki przerzuciłem na C. Tak otrzymałem niecałe 200GB. Myślałem, że to będzie jedyny „problem” jaki będzie do rozwiązania, jednak się „przejechałem”. Program nie poradził sobie z wiernym odwzorowaniem partycji i po włożeniu dysku do PC na ekranie zobaczyłem tylko czarną planszę i numer błędu 0xc000000e. Nie pomogło nic – przywracanie boot loadera, naprawa za pomocą dysku instalacyjnego Windows, w desperacji użyłem nawet płyty ratunkowej z Komputer Świat. Nic. Ponieważ nie jest to mój pierwszy dysk, który przenoszę wyjąłem książeczkę z „instrukcją” i nie zawiodłem się – Crucial dorzucił  specjalną wersję Acronis True Image Advanced 2019. Zrobiłem klona za pomocą owego programu, włożyłem dysk – i jest! Działa jak błyskawica. Poprzednie odpalenie systemu to czas 1:46 po wymianie dysku 18sek! Strony i programy odpalają się piorunem – za dotknięciem przycisku. A oto wyniki w HDD Tune obu dysków:

Wyniki mówią same za siebie. A klonowanie dysków, polecam zawsze robić za pomocą dostarczonego przez producenta oprogramowania – wtedy na pewno obędzie się bez niepotrzebnych przygód.  

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz

Jakiś czas temu przerzuciłem system na SSD i laptop dostał na tyle niezłego przyspieszenia że można by powiedzieć że to zupełnie inny, nowszy sprzęt.

1
0
Dodaj swój komentarzx