Przejdź do treści

Wyszukiwanie w Google – podstawy

 • m1si0 
Google Wyszukiwanie

Ostatnia aktualizacja 28 lipca 2020

Wstęp

Żyjemy w czasach gdzie informacja jest czymś naprawdę cennym, a umiejętność jej wyszukiwania i odsiania z olbrzymiej bazy danych – jakim jest np. Google (bynajmniej w Polsce) bardzo poszukiwana. W tym krótkim, a zarazem skondensowanym wpisie postaram się przybliżyć Wam niektóre arkana tej nieocenionej wyszukiwarki.

Wyszukiwanie zaawansowane, a operatory

Szukanie zaawansowane – jest to opcja dla tych, którzy nie lubią zapamiętywać operatorów i mają wszystko podane jak na dłoni. Znajduje się ona pod przyciskiem Ustawienia i nazywa Szukanie Zaawansowane.

Google - Szukanie zaawansowane

Po wejściu otrzymujemy następujące możliwości:

Szukanie zaawansowane

 1. Wyszukiwanie za pomocą wszystkich słów – jest to wyszukiwanie najmniej precyzyjne i zmusza nas do odsiewania niezliczonej ilości wyników – jest to standardowe wyszukiwanie bez jakichkolwiek operatorów.
 2. Dokładnie to wyrażenie – wyszukuje dokładnie takie wyrażenie jakie wpiszemy. Należy także zauważyć iż szyk słów ma tu znaczenie i wyszukiwarka wyszukując frazy „blog niteo” nie odnajdzie już „niteo blog”. Operator – cudzysłów („”). Przykład „jedzenie”
 3. Dowolne z tych słów – wyszukiwanie jednego z podanych słów. Operator – OR (pisane wielkimi literami). Przykład baśń OR legenda
 4. Żadne z tych słów – pozwala na wykluczenie z wyszukiwania danego słowa. Operator – minus (-) lub AND NOT. Przykład zamek -błyskawiczny
 5. Liczby z zakresu od – przydatne szczególnie przy wyszukiwaniu wyników związanych z historią czy statystyką. Operator – .. (dwukropek) wpisywany w postaci X..Y. Przykład Prezydent Polski 1990..2020
 6. Język – wyszukuje stron w danym języku
 7. Region – przeszukuje strony tylko z danego regionu
 8. Ostatnia aktualizacja – wyszukuje strony, które zostały zaktualizowane w danym przedziale czasowym
 9. Witryna lub domena – pozwala ograniczyć zakres wyszukiwania do witryny lub domeny. Za jej pomocą można także odnaleźć wszystkie zaindeksowane dla danej witryny podstrony. Operator – site: Przykład kodi site:niteo.pl lub site:blog.niteo.pl (wyświetla zaindeksowane podstrony)
 10. Występowanie hasła – daje nam możliwość przeszukiwania danej frazy w poszczególnych miejscach witryny w tytule strony, tekście czy URL. Operatory to między innymi intitle:, inurl:, intext; Przykłady intitle:grafika komputerowa Dla wyszukiwania wszystkich wpisanych słów w tekście czy tytule używamy operatora allintext: lub allintitle;
 11. Filtr SafeSearch – pozwala odrzucić z wyników treści o charakterze seksualnym  
 12. Typ plików – pozwala odnaleźć informacje zawarte w plikach danego formatu. Operator filetype: Przykład KNR 202/201/1 filetype:pdf (znajdzie w plikach pdf podany katalog norm)
 13.  Prawo do użytkowania – przeszukuje strony ze wskazaną licencją na użytkowanie
 14. Znajdź strony podobne do adresu URL – jeśli już znasz jakąś witrynę od jej merytorycznej strony może poszukać podobnej. Operator – related: Przykład – related:twojastrona.pl

Pomimo ogromu możliwości jakie daje Szukanie zaawansowane, Google nie poprzestaje na tym i daje do dyspozycji garść Operatorów m.in:

 1. Gdy nie pamiętamy dokładnie czego poszukujemy – zdarz się czasami tak że nie do końca pamiętamy jakieś zasłyszane zdanie lub chcemy poszerzyć zakres wyszukiwania. Operator – gwiazdka (*) Przykład * rękę myje
 2. Poszukiwanie definicji słówOperator – definicja:
 3. Pogoda, wartości odżywcze jedzenia, kurs waluty, działania na liczbach  – do tego nie potrzeba nam nawet operatorów. Wpisujemy np dolar i wyskakuje wynik notowań. Wpisujemy 25+3 otrzymujemy wynik z działania.

Google wciąż rozwija możliwości swojej wyszukiwarki, dzięki czemu otrzymujemy coraz lepsze i trafniejsze wyniki. Należy jednak podkreślić, że nie każdy otrzymany wynik będzie spełnieniem naszych założeń. Powinniśmy go jeszcze poddać dodatkowej ocenie, aby ustalić czy owo źródło informacji jest rzetelne i miarodajne. 

4.7 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj swój komentarzx