Przejdź do treści

Spoiler – kolejna luka w procesorach Intel

  • m1si0 

Ostatnia aktualizacja 6 marca 2019

Jeszcze nie zdążyły umilknąć echa po ostatnich lukach tj. Spectre i Meltdown, a już na horyzoncie mamy kolejną – Spoiler. Z informacji jakie można znaleźć, nie będzie to sprawa łatwa do załatania jak przy poprzednikach. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku jest łatka sprzętowa co niestety nie wróży dobrze. 

O co właściwie tyle krzyku?

Spoiler to nazwa nadana przez jej odkrywców, badaczy z amerykańskiego Worcester Polytechnic Institute oraz niemieckiego Uniwersytetu w Lubece. Jak poprzedniczki ma związek z funkcją spekulatywnego adresowania (mechanizm przewidywania operacji). Dzięki wykonaniu odpowiednich instrukcji możemy uzyskać dostęp  do przetwarzanych w pamięci komputera danych, a także kluczy kryptograficznych. Dodatkowo trzeba zauważyć iż podatność ta działa na wszystkich systemach operacyjnych, a nawet maszynach wirtualnych czy zamkniętym środowisku sandbox. Dotyczy tylko i wyłącznie rodziny Intel Core.

Mimo iż luka została odkryta 1 grudnia 2018, a sam fakt o jej istnieniu ujawniony 90 dni później (czas na podjęcie działań) Intel nie zajął w tej sprawie żadnego stanowiska. AMD i ARM już pewnie zacierają rączki gdyż powyższa luka, jak twierdzą naukowcy ich nie dotyczy. Przewidują także iż naprawienie jej Intelowi może zając nawet 5 lat!

 

Jeśli chcecie sprawdzić czy Wasz komputer jest chroniony przed poprzednimi lukami Spectre i Meltdown to pobierzcie poniższy program.

InSpectre

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x