Choć Windows 10 ma już swoje lata, cały czas mierzy się ze swoimi bolączkami. Jedną z nich jest często występujące użycie dysku w granicach 100%. Powoduje to straszliwe zwolnienie wszystkich czynności jakie wykonywane są na komputerze. Owe użycie możemy sprawdzić w managerze zadań lub klikając kombinację na klawiaturze Ctrl+Shift+Esc. Naszym oczom ukarze się okno w którym wchodzimy w zakładkę Wydajność.
U mnie na szczęście problem został zażegnany i zużycie jest na odpowiednim poziomie. Doszedłem do tego dzięki przewertowanym niezliczonym poradnikom. Postaram się przybliżyć wszystkie możliwe metody pozbycia się tego kłopotliwego zagadnienia.
8 sposobów na pozbycie się 100% wykorzystania dysku
1. Wyłączenie indeksowania oraz wstępnego ładowania do pamięci. Aby wyłączyć te usługi należy w menu Windows wpisać polecenie services.msc bądź to samo polecenie wpisać po użyciu kombinacji klawiszy Win + R. Dla mnie pierwsza metoda jest dużo szybsza i wygląda to tak:
W oknie wyszukujemy interesujące nas usługi Windows Search oraz Wstępne ładowanie do pamięci
Po odnalezieniu odpowiedniego wpisu klikamy na niego dwukrotnie i w oknie odszukujemy Stan usługi klikamy Zatrzymaj, a następnie Typ uruchomienia i wybieramy Wyłączony
2. Wyłączenie Prefetcher i pokrewnych – rejestr. Tym razem potrzebujemy dostać się do rejestru. Wpisujemy polecenie regedit. Przechodzimy do gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters i zmieniamy wartości wpisów na 0 (zero): EnableBootTrace, EnablePrefetcher i EnableSuperfetch.
Jeśli wolisz sam nie grzebać w rejestrze tu masz gotowca
3. Skanowanie antywirusowe. Do tej czynności polecam darmowy, ale za to bardzo skutecznych w takich przypadkach AdwCleaner. Radzi on sobie dobrze z Minerami, które są przeważnie skutkiem nadmiernego obciążenia dysku.
4. Usunięcie zbędnego oprogramowania. Wiem iż wiele osób instaluje co popadnie nie ważąc na to, że producenci dorzucają jakieś zbędne oprogramowanie, czy to AV, czy jakiś „przyspieszacz” komputera. Wchodzimy w Dodaj lub usuń programy
I usuwamy co zbędne tj. na pierwszy ogień powinny iść wykluczające się dwa antywirusy, następnie programy o dziwnie brzmiących nazwach. Jeśli macie jakieś obiekcje do tego co usuwacie, nie bójcie użyć się wyszukiwarki Google. Sprawdzajcie co usuwacie.
5. Aktualizacja sterowników. Zaktualizuj wszystkie sterowniki szczególną uwagę zwróć na sterowniki do płyty głównej. Ja do tego typu operacji używam Driver Booster’a. Program jest bardzo prosty w obsłudze. Klikamy Skan i rozpoczyna się przeszukiwanie nieaktualnych sterowników.
Po zakończeniu otrzymujemy listę
Klikamy Zaktualizuj i program sam już wszystko robi za nas.
6. Sprawdzenie dysku chkdsk. Uruchomienie programy fdisk sprowadza się do następujących czynności. Na klawiaturze naciskamy przycisk Win + X i w otwartym oknie wybieramy Wiersz polecenia (administrator)
lub po prostu wchodzimy w menu i wpisujemy cmd. Następnie klikamy na Wiersz polecenia prawym myszki i Uruchom jako administrator.
W wierszu poleceń wpisujemy chkdsk.exe /f /r . Na pytanie czy dysk ma być sprawdzony przy ponownym uruchomieniu komputera odpowiadamy twierdząco Y i zatwierdzamy Enter’em.
Przy ponownym uruchomieniu PC dysk zostanie sprawdzony.
7. Resetowanie wirtualnej pamięci. W pewnym stopniu pamięć ta to takie rozszerzenie pamięci RAM. System wykorzystuje ją gdy w fizycznej pamięci brak jest miejsca, a gdy się zwolni z powrotem dane przerzuca. Dlatego też diabeł czasem i tu zajrzy. Resetowanie pamięci zaczynamy od wejścia w właściwości systemu. Możemy uczynić to na kilka sposobów. Jeden z nich to kliknięcie kombinacji Win + Pause/Break. Drugi to wejście w Eksplorator plików, klikamy prawym myszki i wybieramy Właściwości. Interesują nas Zaawansowane ustawienia systemu. Klikamy ustawienia
Ponownie zakładka Zaawansowane i w sekcji Pamięć wirtualna klikamy Zmień. W kolejnym oknie odhaczamy Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków. Wybieramy dysk na którym jest system. Poniżej zaznaczamy Rozmiar niestandardowy. W rozmiar początkowy wpisujemy co podane jest poniżej jako zalecane. Rozmiar maksymalny określamy jako: nasza pamięć ram x 1,5. Czyli jeśli mamy 4GB to 4096 * 1,5 = 6144
Teraz wchodzimy do temp’a poprzez Win + R i wpisujemy temp. Zaznaczamy wszystko np. poprzez Ctrl+A i kasujemy. Uruchamiamy ponownie komputer.
8. Wyłączenie defragmentacji dysku. Aby tego dokonać wchodzimy w menu Windows i wpisujemy defragmentacja. U mnie jak widać już po wpisaniu pierwszych liter wyskoczyło to czego szukamy.
W oknie Defragmentacji wybieramy Zmień ustawienia i odznaczamy Uruchom zgodnie z harmonogramem.
Ta przypadłość trafiła na sam koniec naszej listy – najmniej prawdopodobna.