Przejdź do treści

Windows 10 użycie dysku – 100%

  • m1si0 

Choć Windows 10 ma już swoje lata, cały czas mierzy się ze swoimi bolączkami. Jedną z nich jest często występujące użycie dysku w granicach 100%. Powoduje to straszliwe zwolnienie wszystkich czynności jakie wykonywane są na komputerze. Owe użycie możemy sprawdzić w managerze zadań lub klikając kombinację na klawiaturze Ctrl+Shift+Esc. Naszym oczom ukarze się okno w którym wchodzimy w zakładkę Wydajność.

Menadżer zadań - użycie dysku
Menadżer zadań – użycie dysku

U mnie na szczęście problem został zażegnany i zużycie jest na odpowiednim poziomie. Doszedłem do tego dzięki przewertowanym niezliczonym poradnikom. Postaram się przybliżyć wszystkie możliwe metody pozbycia się tego kłopotliwego zagadnienia.

 

8 sposobów na pozbycie się 100% wykorzystania dysku

1. Wyłączenie indeksowania oraz wstępnego ładowania do pamięci. Aby wyłączyć te usługi należy w menu Windows wpisać polecenie services.msc bądź to samo polecenie wpisać po użyciu kombinacji klawiszy Win + R. Dla mnie pierwsza metoda jest dużo szybsza i wygląda to tak:

Menu - services.msc

W oknie wyszukujemy interesujące nas usługi Windows Search oraz Wstępne ładowanie do pamięci

UWAGA!
Po wyłączeniu usługi Windows Search tracimy możliwość korzystania z wbudowanego mechanizmu przeszukiwania treści w Windows

Po odnalezieniu odpowiedniego wpisu klikamy na niego dwukrotnie i w oknie odszukujemy Stan usługi klikamy Zatrzymaj, a następnie Typ uruchomienia i wybieramy Wyłączony

Wstępne ładowanie do pamieć - wyłączanie

 

2. Wyłączenie Prefetcher i pokrewnych – rejestr. Tym razem potrzebujemy dostać się do rejestru. Wpisujemy polecenie regedit. Przechodzimy do gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters i zmieniamy wartości wpisów na 0 (zero): EnableBootTrace, EnablePrefetcherEnableSuperfetch.

Rejestr - zmiana wartosci

Jeśli wolisz sam nie grzebać w rejestrze tu masz gotowca

Pliki do pobrania
Plik rejestru – pobierz, aby wyłączyć wszystkie wartości (BootTrace, Prefetcher, Superfetch)

 

3. Skanowanie antywirusowe. Do tej czynności polecam darmowy, ale za to bardzo skutecznych w takich przypadkach AdwCleaner. Radzi on sobie dobrze z Minerami, które są przeważnie skutkiem nadmiernego obciążenia dysku.

AdwCleaner

Pliki do pobrania
AdwCleaner– darmowy program do usuwania adware i niechcianych programów

 

4. Usunięcie zbędnego oprogramowania. Wiem iż wiele osób instaluje co popadnie nie ważąc na to, że producenci dorzucają jakieś zbędne oprogramowanie, czy to AV, czy jakiś „przyspieszacz” komputera. Wchodzimy w Dodaj lub usuń programy 

Menu - dodaj lub usuń programy

I usuwamy co zbędne tj. na pierwszy ogień powinny iść wykluczające się dwa antywirusy, następnie programy o dziwnie brzmiących nazwach. Jeśli macie jakieś obiekcje do tego co usuwacie, nie bójcie użyć się wyszukiwarki Google. Sprawdzajcie co usuwacie.

 

5. Aktualizacja sterowników. Zaktualizuj wszystkie sterowniki szczególną uwagę zwróć na sterowniki do płyty głównej. Ja do tego typu operacji używam Driver Booster’a. Program jest bardzo prosty w obsłudze. Klikamy Skan i rozpoczyna się przeszukiwanie nieaktualnych sterowników.

Driver Booster Scan

Po zakończeniu otrzymujemy listę

Driver booster - lista

Klikamy Zaktualizuj i program sam już wszystko robi za nas. 

Pliki do pobrania
Driver Booster– za darmo z licencją do 15.08.2019

6. Sprawdzenie dysku chkdsk. Uruchomienie programy fdisk sprowadza się do następujących czynności. Na klawiaturze naciskamy przycisk Win + X i w otwartym oknie wybieramy Wiersz polecenia (administrator)

Win+X

lub po prostu wchodzimy w menu i wpisujemy cmd.  Następnie klikamy na Wiersz polecenia prawym myszki i Uruchom jako administrator.

Szukaj cmd

W wierszu poleceń wpisujemy chkdsk.exe /f /r . Na pytanie czy dysk ma być sprawdzony przy ponownym uruchomieniu komputera odpowiadamy twierdząco i zatwierdzamy Enter’em.

Cmd chkdsk

Przy ponownym uruchomieniu PC dysk zostanie sprawdzony.

 

7. Resetowanie wirtualnej pamięci. W pewnym stopniu pamięć ta to takie rozszerzenie pamięci RAM. System wykorzystuje ją gdy w fizycznej pamięci brak jest miejsca, a gdy się zwolni z powrotem dane przerzuca. Dlatego też diabeł czasem i tu zajrzy. Resetowanie pamięci zaczynamy od wejścia w właściwości systemu. Możemy uczynić to na kilka sposobów. Jeden z nich to kliknięcie kombinacji Win + Pause/Break. Drugi to wejście w Eksplorator plików, klikamy prawym myszki i wybieramy Właściwości. Interesują nas Zaawansowane ustawienia systemu. Klikamy ustawienia

Ponownie zakładka Zaawansowane i w sekcji Pamięć wirtualna klikamy Zmień. W kolejnym oknie odhaczamy Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków. Wybieramy dysk na którym jest system. Poniżej zaznaczamy Rozmiar niestandardowy. W rozmiar początkowy wpisujemy co podane jest poniżej jako zalecane. Rozmiar maksymalny określamy jako: nasza pamięć ram x 1,5. Czyli jeśli mamy 4GB to 4096 * 1,5 = 6144

Teraz wchodzimy do temp’a poprzez Win + R i wpisujemy temp. Zaznaczamy wszystko np. poprzez Ctrl+A i kasujemy. Uruchamiamy ponownie komputer.

 

8. Wyłączenie defragmentacji dysku. Aby tego dokonać wchodzimy w menu Windows i wpisujemy defragmentacja. U mnie jak widać już po wpisaniu pierwszych liter wyskoczyło to czego szukamy.

Menu windows - defragmentacja

W oknie Defragmentacji wybieramy Zmień ustawienia i odznaczamy Uruchom zgodnie z harmonogramem.

Defragmentacja harmonogram

Ta przypadłość trafiła na sam koniec naszej listy – najmniej prawdopodobna.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj swój komentarzx