Przejdź do treści

Windows BSOD STOP: 0x0000007b

Ostatnia aktualizacja 20 marca 2019

To nic innego jak niebieski ekran, który u wielu osób wywołuje gęsią skórkę. Nie dziwi mnie to wcale. Akurat omawiany, całkowicie blokuje dostęp do systemu. Na domiar złego, błąd nie jest jednoznaczny, a jego wywołanie może być spowodowane wieloma czynnikami. 

INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

Dane konfiguracji rozruchu są uszkodzone.
Partycja zawierająca instalację systemu Windows jest nieaktywna.Microsoft

Sposoby na rozwiązanie i odnalezienie źródła problemu 0x0000007b

Dysk nie jest wykrywany

1. Sprawdzenie dysku w BIOS/UEFI. Na sam wpierw sprawdzamy czy dysk jest wykrywany w BIOS/UEFI. Aby do niego wejść w zależności od producenta musimy po ukazaniu się pierwszej planszy (od razu po włączeniu PC) nacisnąć odpowiedni klawisz. Przeważnie jest to DEL jednak trafia się także F1, F2, czy F3. Inaczej sprawa się ma w laptopach. Tu do wejścia musimy posilić się instrukcją od producenta bo np. Lenovo ma specjalny przycisk na obudowie, który pozwala wejść w UEFI. W innych trzeba trzymać jakiś klawisz razem z POWER.

Gdy już wejdziemy w BIOS/UEFI intuicyjnie zobaczymy czy nasz dysk jest wykrywany przez komputer. Sprawdźmy także zakładkę BOOT bądź poszukajmy w innych zakładkach tego słowa lub zlepka z Devices. W niej sprawdzamy czy oby nasz dysk systemowy jest ustawiony jako pierwszy i czy w ogóle tam jest. 

2. Uszkodzona taśma. Jeśli nasz dysk nie jest wykrywany, przepnijmy go do innego portu, bądź wymieńmy taśmę – dzięki temu będziemy mogli wykluczyć uszkodzenie elektroniki dysku.

Dysk jest wykrywany

1. BIOS/UEFI – coś się poprzestawiało. Brzmi to mało poetycko, ale właśnie dość częstym problemem jest przestawienie się w BIOS/UEFI trybów. Oto co należy sprawdzić / przestawić i spróbować uruchomić:

a) UEFI / Legacy
b) Ahci / ide

2. Zainstalowany niepoprawny sterownik / aktualizacja. W takim przypadku będzie możliwość wejścia w tryb awaryjny. Zaraz jak przeleci pierwszy ekran, a przed wczytywaniem Windows  / niebieskim ekranem klikamy cały czas F8. Wybieramy tryb awaryjny. Po załadowaniu się trybu albo przywracamy sobie jakąś poprzednią kopię lub po prostu uruchamiamy ponownie komputer – również powinno pomóc. 

3. Uszkodzony sektor rozruchowy. Do naprawienia tego problemu będziemy potrzebowali obrazu z Windows’em lub „płyty ratunkowej” np. MediCat’a

a) naprawa za pomocą Windows – po uruchomieniu instalacji Win klikamy na Napraw komputer, a następnie Wiersz poleceń. Komendy:
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /RebuildBcd

bootsect.exe /nt60 all /force /mbr (polecenie to dajemy w razie gdyby poprzednie nie odniosły skutku)

b) naprawa za pomocą MediCat – bootujemy nasz program. Następnie wchodzimy do Mini Windows 10 + Recovery i wybieramy Win 10 Recovery. Tu jak wyżej wybieramy Opcje zaawansowane i Wiersz poleceń.

Medicat - Menu

Medicat boot Windows

Pliki do pobrania
Medicat– strona domowa

4. Skanowanie antywirusowe. Tu możemy użyć dowolnego AV. Może to być np. Kaspersky Rescue Disk czy coś ze „stajenki” Medicat’a.

5. Sprawdzenie S.M.A.R.T twardego dysku. Do wykonania testu naszego dysku polecam program HD Tune w darmowej wersji 2.55.  Wchodząc w zakładkę Health mamy masę parametrów dotyczących naszego dysku.

Hd Tune - smart

Opis tych na które trzeba zwrócić szczególną uwagę:
01 – Raw Read Error Rate – atrybut ten podaje informację, jak często wystąpiły błędy odczytu danych. Jeśli współczynnik ten zaczyna rosnąć powoli możemy zacząć się martwić. Przekroczenie progu granicznego raczej zaklasyfikuje dysk do wymiany. Przyczyn tego problemu jest wiele mogą nimi być niedokładność głowić, problem z elektroniką lub powierzchnią talerzy i wiele innych. Atrybut ten nijak się ma dla dysków Seagate gdzie potrafi wyświetlać niebotyczne wartości.
03 – Spin Up Time – czas rozpędzania talerzy. Współczynnik ten jest niestandaryzowany i wartości jakie są wskazywane nie są jednoznaczne. Obserwacja tego parametru pozwoli nam jednak rozpoznać początki starzenia się dysku – silnika napędowego czy łożysk.
05 – Reallocated Sectors Count – liczba relokowanych sektorów/bloków. To chyba dla nas najważniejszy wykładnik. W skrócie są to uszkodzone sektory (bad sector), których dysk nie może zapisać i zastępuje je innymi zarezerwowanymi w specjalnym miejscu na dysku (należy pamiętać iż pula sektorów jest ograniczona). Jeśli cokolwiek znajduje się w wynikach tego parametru powinniśmy myśleć o jak najszybszej wymianie dysku (chyba że dane mamy już gdzieś skopiowane, a dysk chcemy wykorzystać do ostatnich jego dni)
0A – Spin Retry Count – ilość ponownych prób rozpędzenia talerzy. Oznacza ilość prób rozpędzenia talerzy dysku do pełnej prędkości przy założeniu, że pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. Wzrost wartości oznacza problemy z mechanicznym podsystemem dysku.
B8 – End-to-End error – ilość błędów parzystości pojawiających się podczas przesyłania danych przez cache dysku. Dane porównywane są po stronie kontrolera i dysku. Tasiemka do wymiany lub siada elektronika dysku.
BC – Command Timeout – ilość przerwanych operacji  z powodu przekroczenia czasu na odpowiedź. Niezerowa wartość tego atrybutu oznacza zazwyczaj problemy z zasilaniem dysku. Mogą one być spowodowane przez zasilacz lub kable zasilające.
C4 – Reallocation Event Count – ilość operacji remapowania (realokacji). Zawiera liczbę wszystkich operacji – tych, które zostały zakończone sukcesem oraz zakończonych niepowodzeniem.
C5 – Current Pending Sector Count – ilość sektorów czekających na realokację (niestabilnych). Sektor jest oznaczany jako niestabilny, jeśli nie uda się odczytać z niego danych. Jeśli nie powiedzie się również próba zapisu w tym sektorze, to sektor zostaje realokowany. Wartość rośnie gdy sektor zostanie oznaczony jako niestabilny, a maleje gdy niestabilny sektor zostanie remapowany lub uznany za sprawny.
C6 – Uncorrectable Sector Count/Offline scan UNC sectors – liczba niekorygowalnych błędów. Łączna ilość błędów, które wystąpiły podczas odczytu/zapisu sektora, a nie mogą być skorygowane. Wzrost wartości tego atrybutu oznacza problemy z powierzchnią dysku lub podsystemem mechanicznym dysku.
C7 – UltraDMA CRC Error Count – ilość błędów sumy kontrolnej na linii dysk twardy -> płyta główna. Może oznaczać uszkodzony kabel, elektronika dysku lub kontroler płyty głównej. 
C9 – Soft Read Error Rate/Off Track Errors – ilość błędów wynikająca z próby zapisu danych poza ścieżką zapisu.

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje zagadnienia problemu. Jeśli wpadniecie na jakieś rozwiązanie, które nie zostało poruszone dajcie znać! 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz

Bardzo ciekawie i praktycznie zostały wytłumaczone wartości z testu S.M.A.R.T dysku, od siebie dodam że jeżeli HD Tune nic nie pokaże w zakładce „Health” to wtedy polecam sprawdzić w SpeedFan.

1
0
Dodaj swój komentarzx